Psychologia, jak każda inna gałąź nauki, rozwija się na bazie poprzednich odkryć i w ten sposób ludzkość może pogłębiać posiadaną wiedzę

Psychologia w rzeczywistości niewiele różni się od innych dziedzin nauki czy nawet medycyny. Dlaczego? Psychologia, podobnie jak pozostałe nauki, rozwija się dzięki badaniom. Czasem prowadzi je jeden uczony, a czasami nad daną tezą pracuje ekipa naukowców. Tak czy inaczej uzyskane i przemyślane wyniki zmieniają nie tylko nasze myślenie o świecie, ale również przynoszą zyski przedstawicielom innych nauk. Wystarczy tutaj nadmienić o specjalistach od reklamy, którzy są zmuszeni znać tajniki człowieczej psychiki, aby w taki sposób podnieść zyski z handlu.

nowoczesne szkolenie
Autor: Root Impact
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo ważnym, a przez to godnym wspomnienia jest fakt, że współcześni naukowcy korzystają z osiągnięć swoich poprzedników. Jeżeli trzeba byłoby pracować całkiem od nowa, to nasz teoria naukowa praktycznie tkwiłaby w miejscu. O tej kardynalnej prawdzie wiedzą tak przedstawiciele nauk technicznych, jak i psychologicznych. Dokonywanie bezustannie tych samych odkryć byłoby niczym wyważanie otwartych drzwi i nie doprowadziłoby do żadnych przełomowych sensacji. Badacz dysponujący wiedzą swoich poprzedników oraz charakteryzujący się niestereotypowym sposobem myślenia posiada ogromne szanse zapisać się na kartach historii, a jego odkrycia mogą przynieść wiele pożytku.

I tak na przykład spisane w XX wieku techniki nlp (sprawdź zakres technik NLP) są wykorzystywane do dziś. Pomimo że niektórzy wątpią w ich skuteczność, to jednakże w internecie znaleźć można wiele pożytecznych informacji na wspomniany temat, a nawet wziąć udział w darmowych ćwiczeniach promowanych przez znawców tematyki. A dla kogo tak pozyskana dawka wiedzy jest niewystarczająca, to zawsze jest w stanie zapisać się szkolenia, które proponują specjaliści. Termin nlp odwołuje się do co najmniej dwóch dziedzin, to jest do lingwistyki i psychologi. Techniki nlp mają istotne zadanie do spełnienia. Dzięki właściwym ćwiczeniom konkretny człowiek może wpłynąć na swoje zachowania i na postępowanie innych ludzi.

szkolenia
Autor: U.S. Embassy Tel Aviv
Źródło: http://www.flickr.com

Być może nasze skojarzenia podążają w kierunku zagadnień połączonych z szeroko rozumianą manipulacją. Jednakże nic bardziej mylnego. Nlp ma nade wszystko pomóc ludziom uwierzyć w siebie i własne możliwości, a to już nie pozostaje bez znaczenia dla tych, którzy nawet w całkiem zwyczajnym sytuacjach życiowych czują się niepewni. W ostateczności przecież nie w każdym przypadku przegraną musimy odbierać jako przygniatającą piersi katastrofę – wystarczy tylko wyciągnąć konkluzje na przyszłość i otaczająca rzeczywistość natychmiast prezentuje się w bardziej różowych odcieniach.